Iron Maiden

Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Paul Di´anno (spev), Clive Burr (bicie), Dennis Stratton (gitara)

Štúdio: Kingsway (Londýn)
Produkcia: Will Malone
Vydané: 14. apríl 1980
Videoklipy: Iron Maiden, Phantom Of The Opera
Celkový čas: 40:48

1. Prowler (Harris)
2. Sanctuary (Harris, Di´Anno, Murray)
3. Remmember Tommorrow (Harris, Di´Anno)
4. Running Free (Harris, Di´Anno)
5. Phantom Of The Opera (Harris)
6. Transylvania (Harris)
7. Strange World (Harris)
8. Charlotte The Harlot (Murray)
9. Iron Maiden (Harris)

Na hard rock príliš rýchle a neučesané a ten morbídny obal! Zrodil sa heavy metal. Iron Maiden neboli možno úplne prvý, kto tento štýl definoval, ale postarali sa o to, že heavy metal dostal obsah. Provokatívne zubaté logo, drsný maskot Eddie, muzikanti v koži a piesne, ktoré boli na tú dobu hlučnejšie, pritom im nechýbali melódie. Ešte prv, než sa album objavil na trhu, bodoval singel "Running Free" na 34. pozícii britského rebríčka. Bolo jasné, že heavy metal nebude hudbou iba pre extrémistov. Album horí nápadmi a nespútanou energiou, skupina predvádza, ako sa môže hrať rýchlo, meniť tempo, ozdobovať skladby pestrými vyhrávkami a veľkými melódiami. V osobe Paula Dia´Anna mali Iron Maiden za mikrofónom silného frontmana, ktorý dokázal chŕliť slová za výdatnej podpory zborových výkrikov svojich spoluhráčov, ale zároveň nádherne spievať. Pomalé a baladické "Strange World" a "Remember Tommorow" sú toho viac než jasným dôkazom. Iron Maiden sa nebáli ničoho a v sedemminútovej "Phantom Of The Opera" predvádzajú, akými veľkými skladateľmi sú. Piesne sa rozvíjajú, menia nálady a operu častokrát skutočne pripomínajú. V novelizovanom booklete nájdete 52 raritných fotografií, ktoré umocňujú dojem doby, kedy Iron Maiden vystrelili na hudobné nebo. Oba videoklipy sú vyrobené v koncertnej verzii.

Prowler
Napriek tomu, že opisuje chorého človeka striehnuceho v tieni na ženy, má táto pieseň príjemnú melódiu. Po prvýkrát bola vydaná na legendárnom The Soundhouse Tapes, avšak album obsahuje jej rýchlejšiu verziu. Inštrumentálne časti a gitarové sóla sú perfektné a robia túto pieseň jednou z najlepších z celého albumu.
Steve Harris:
Prowler je pre nás špeciálna pieseň. Keď sme nahrali The Soundhouse Tapes, dali sme tú pásku na posúdenie Nealovi Kayovi, ktorý bol D.J. v severnom Londýne. Mal vtedy vlastný heavy metal rebríček, ktorý uverejňoval v magazíne "Sounds". Prowler sa stala jednotkou.

Sanctuary
Sanctuary sa prvý raz objavila na výberovke Metal For Muthas a na britsko-európskom vydaní spočiatku nebola vydaná, vydaná bola až v re-edícii albumov Iron Maiden – Live at Donington v roku 1998. Bol to zároveň druhý singel Iron Maiden, ktorý sa dostal na 29. miesto v britskej hitparáde. Je to rýchla a energická pieseň o kriminálnom utečencovi (táto téma sa neskôr spracovala i v ďalších piesňach ako Murders In The Rue Morgue, Innocent Exile a The Fugitive). Po gitarovom sóle nasleduje veľmi realistický zvuk policajnej sirény. Sanctuary je ešte stále na koncerte stálou piesňou a na rôznych bootlegoch existujú stovky jej verzii.
Steve Harris:
Sanctuary bola vydaná ako singel v Anglicku, ale nebola súčasťou britskej verzie albumu. Bola napísaná v rovnakom čase ako prvý album, ale keďže sme singel v Štátoch nevydali, mysleli sme si, že by bolo dobre pridať na album nejakú bonus pieseň. Je to perfektné číslo. Stále ho hráme.

Running Free
Running Free bol prvý singel albumu a stále patrí ku klasike. Je to zároveň aj jedna z najznámejších piesní Iron Maiden. Na ich pomery je to veľmi jednoduchá pieseň s opakujúcou sa melódiou a refrénom, i keď je celkom dobre prepracovaná. Oveľa lepšie sú živé verzie tejto piesne, ktorých je veľmi veľa. Napriek tomuto všetkému má táto pieseň ďaleko od toho, aby sa stala najlepšou piesňou albumu – je proste príliš jednoduchá. Skoršie verzie Running Free majú gitarové sólo, ktoré hrá Dave Murray, ale z istých dôvodov bolo toto sólo pred vydaním albumu vypustené. To bola, myslím, škoda, lebo sólo pridávalo do piesne iskru a dávku energie, čo teraz pôsobí ako nedostatok.
Steve Harris:
Running Free uzrela svetlo sveta, keď sme pridali rif do jej hlavnej bicej časti, ktorú hrá bubeník Doug Sampson. Mysleli sme si, že by bolo lepšie skúsiť niečo odlišné. Väčšina piesní má gitarové sólo v strede. Vždy sa snažíme robiť veci trošku odlišne. Namiesto gitarového sóla sme pridali len útržky rôznych gitarových akordov, čo ale vytvára celkom peknú harmóniu.

Phantom Of The Opera
Táto pieseň je inšpirovaná klasickou novelou Fantóm opery, ktorej autorom je Gaston Leroux. Je to jedna z najlepších piesní Iron Maiden. Inštrumentálna časť plynule prechádza z pomalšieho a ľahšieho gitarového sóla do rýchlejšieho rytmu, ktoré ústi do dvoch najlepších gitarových sól, ktoré kedy pod krídlami Iron Maiden vznikli. Je veľmi ťažké opísať túto brilantnú pieseň a zaručujem vám, že keď si chcete kúpiť CD len kvôli tejto piesni, neoľutujete.
Steve Harris:
Jedná sa o veľmi dlhú pieseň, ktorú sme skladali po častiach. Stredná časť bola úplne oddelená, ale do piesne zapasovala celkom pekne. Phantom je jedna z najlepších vecí, čo som napísal a celkovo sa veľmi hodí aj pre hranie. Obsahuje všetky tie zložité gitarové zvuky, ktoré ju robia zaujímavou. Hoci je stred piesne pomalý, vytvára veľmi dobrú náladu. Taktiež sa v piesni nachádzajú najrýchlejšie časti, ktoré sú naozaj heavy. A taktiež je tu aj časť, kde sa môže pri hraní naživo prejaviť publikum. Je to naozaj pekný príklad, čo skupina dokázala už v prvých dňoch jej existencie."

Transylvania
Táto inštrumentálna pieseň (z celkových štyroch, ktoré zatiaľ Iron Maiden vydali) je veľmi príjemná na počúvanie. Okrem názvu piesne sa k jej deju nedá nič bližšie povedať. Transylvánia sa v skutočnosti nachádza na území súčasného Rumunska. Táto oblasť sa stala zaujímavá najmä vďaka klasickej novele Brama Stokera, Drakula, ktorá bola niekoľkokrát sfilmovaná. Takže možno predpokladať, že i pieseň bola príbehom Drakula inšpirovaná.
Steve Harris:
Spočiatku bol pre túto pieseň určený aj text. Pôvodne obsahovala aj líniu pre spev, ale keď sme si ju vypočuli inštrumentálnu, zhodli sme sa, že je taká dobrá, že sa s textom trápiť nebude treba.

Strange World
Je to veľmi dobrá akustická pieseň. Na tomto albume sa nachádza jej prerobená verzia, ktorá sa pôvodne nachádzala na The Soundhouse Tapes z roku 1979. Hoci táto novšia verzia Strange World je výborná, myslím, že od Soundhouse verzie nie je o nič lepšia. Napriek tomu je to skvelá pomalšia pieseň, ktorej štýl sa trochu podobá piesni Remember Tomorrow.
Steve Harris:
Toto je jedna z mála pomalých piesní, ktoré sme kedy urobili. Ale náladu vytvára skvelú. V minulosti bola jej živá verzia veľmi obľúbená. Daveovi sa naozaj jeho gitarové sólo na tejto piesni strašne páči a možno že si ju v budúcnosti ešte niekedy pripomenieme.

Charlotte The Harlot
Jedná sa o prvú časť série piesní o prostitútke Šarlote, ktorá v piesni trpí bolesťou a trestom. Hoci bola táto pieseň zatienená jej druhou časťou, 22 Acacia Avenue, je stále vo svojom zmysle dobrá. Charlotte The Harlot bola neskôr v roku 1988 prerobená a nachádza sa na b-strane singlu The Evil That Men Do.
Steve Harris:
Toto je skutočne čisto Daveova pieseň. Bol by som na seba hrdý, keby som ju napísal. Rád ju hrám naživo, pretože je to niečo odlišné od toho, čo by som napísal ja.

Iron Maiden
Ďalšia klasická pieseň Iron Maiden, hrá sa na každom koncerte. Po prvýkrát bola nahraná na The Soundhouse Tapes a hoci toto je prerobená verzia, ktorá nad pôvodnou verziou vyniká, celkovo patrí len do priemeru. Nie je tu žiadne gitarové sólo a text piesne je trochu zvláštny. Je preto ťažké pochopiť, prečo táto pieseň nesie značku Iron Maiden. Avšak i napriek tomu musím poznamenať, že na koncertoch patrí medzi obľúbené, pretože obsahuje časť, kde sa do piesne zapája aj publikum. Na margo názvu tejto piesne treba povedať, že Iron Maiden (Železná panna) bol stredoveký mučiaci nástroj podobný sarkofágu, ktorej "dvere" boli pokryté dlhými ihlami. Zvyčajne sa používal vertikálne a jeho obeť zomierala v strašných mukách. Avšak názov skupiny Iron Maiden pochádza skôr z prezývky Margaret "Maggie" Thatcherovej, ktorá bola predsedkyňa Konzervatívnej strany a neskôr bola zvolená za premiérku Británie práve v čase, keď Iron Maiden odštartovali svoju hudobnú kariéru. Jej podobizeň sa nachádza napríklad na obale singlov Sanctuary alebo Women In Uniform, ktorých autorom je Derek Riggs.
Steve Harris:
Tak dlho, ako si len pamätám, sme túto pieseň hrali vždy na konci koncertu. Je celkom jednoduchá. Basové aj bicie časti sú veľmi priame. Ale na druhej strane, gitarové časti sú dosť harmonické a basové časti vtedy klesajú do pozadia. Myslím, že práve toto robí túto pieseň zaujímavou.

Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary

Runing Free
Bonus: Burning Ambition

Vydané: 8. február 1980

Sanctuary
Bonus: Drifter & I've Got The Fire

Vydané: 23. máj 1980

Iron Maiden Slovensko 2002 - 2015