Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Adrian Smith (gitara)
Štúdio: Compas Point (Nassau)
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 16. máj 1983
Videoklipy: Flight Of Icarus, The Trooper
Celkový čas: 45:58
Nový album a znovu zmeny. Je treba poznamenať, že na dlhú dobu posledné. Vo vynikajúcej forme na predchádzajúcom albume hrajúci Clive Burr bol nahradený Nickom McBrainom. Ten hneď v úvodnej skladbe "Where Eagles Dare" dokázal, ako vie bubnovať. Pestrá elastická hra, tvrdý úder a 100% ošetrenie každého bubna zostavy a naviac len jeden šlapák, to bol a stále je Nicko. Iron Maiden už boli kapelou, ktorá sa nemusí dívať na rozpočet, a tak zo zamračeného Londýna skupina odletela za slnkom a vlnami oceánu do Nassau, kde nahrala nové piesne. Na "The Number Of The Beast" bolo povedané podstatné, a tak kapela vsadila na silu nových skladieb. Ubrala na rýchlosti a nálady v skladbách viac roztiahla. Samozrejme, že výrazné hity nechýbajú. "Revelations", "The Trooper" a "Flight Of Icarus" sa stali hymnami koncertov. V "Piece Of Mind" je kúzlo ukryté hlboko, do albumu sa musíte zahryznúť a trpezlivo počúvať. Je tu nespočetne veľa chvíľ, ktoré stoja za vychutnanie i po niekoľkých vypočutiach. Zvukovo uhladenejší než predchádzajúci, ale až po okraj naplnený muzikálnou vitalitou. Vychutnávajte Dickinsonovo tiché frázovanie v prvej pomalej strofe "Still Life" z rukopisu Murraya alebo silu jeho vokálu stojaceho osamotene v úvode "The Trooper". Album bol testovaním skladateľských dvojíc, z toho Smith/Dickinson sa začala skutočne zohrávať. Ich rukopis vo "Flight Of Icarus", "Die With Your Boots On" alebo veselá "Sun and Steel" je osobitý a priaznivo prispel k farebnosti albumu. V aktuálnom booklete nájdete 60 fotografií, z ktorých štúdiové fotky z Nassau odhaľujú pozitívnu atmosféru obsiahnutú v albume. V Nassau sa točilo i video k "Flight Of Icarus", ktoré tu nájdete spoločne s klipom "The Trooper".
Where Eagles Dare
So začiatkom, ktorý tvorí krátke bicie intro, je to ďalšia perfektná pieseň na úvod, podobne ako Invaders. Je založená na novele Alistaira Macleana, ktorá bola aj sfilmovaná a účinkovali v nej Clint Eastwood a Richard Burton. Film je o zachraňovaní jedného amerického generála z pevnosti v Bavorských Alpách. Bicie časti sú perfektné a predstavujú dobrú ukážku toho, čo Nicko dokáže, aké sú jeho skúsenosti a štýl. V piesni je aj celkom zaujímavý zvuk guľometu, ktorý počuť pri začiatku inštrumentálnej časti. Tento zvuk bolo ťažšie zachytiť na pôvodnom vydaní LP a kazety, ale na CD je zjavný.
Steve Harris:
Inštrumentálna sekcia začína zvukom podobným guľometu. Nie je to veľmi hlasný zvuk, ale chceli sme podnietiť ľudí, ktorí si túto pieseň vypočujú niekoľko ráz, aby sa nad tým zamysleli. Where Eagles Dare bola nahrávaná na dvakrát.
Revelations
Toto je záhadná pieseň a zároveň nestarnúca klasika Iron Maiden. Obsahuje verše z anglického hymnického spevníka G. K. Chestertona a hoci má zvyšok piesne isté prepojenie s Egyptom, zmysel je trochu nejasný. Pravdepodobne je tu isté prepojenie medzi Revelations a Powerslave z nasledujúceho albumu.
Steve Harris:
Revelations sme urobili s tým zámerom, že sa bude lepšie hrať naživo. V skutočnosti všetky nahrávky sú lepšie naživo ako na pôvodnom albume. A veľa z nich je podobne ako Revelations robená práve pre javisko a nie pre nahrávacie štúdio.
Flight Of Icarus
Pieseň je založená na starogréckej báji o Daidalovi, ktorého dal uväzniť krétsky kráľ Minos. On a jeho syn Icarus si vyrobili krídla z peria a vosku a z väzenia ušli. Icarus však letel príliš blízko slnka, jeho vosk, ktorý držal perie, sa roztopil, a spadol do mora, kde zomrel. Pieseň má po hudobnej stránke chytľavú melódiu a jej refrén ju radí na popredné miesto v klasike Iron Maiden, hoci by bolo lepšie, keby namiesto krátkych gitarových sól mala dlhšiu inštrumentálnu časť.
Steve Harris:
Je to naozaj dobrá pieseň, ale lepšia je jej živá verzia. Pri hraní naživo ju trochu zrýchľujeme. Keď sa tak pozeráme späť, myslíme si, že aj na albume by mohla byť zahraná trochu rýchlejšie. Keď počítate sóla, vedzte, že sú Daveove.
Die With Your Boots On
Die With Your Boots On sa sústreďuje na apokalyptickú budúcnosť, ktorá sa splní podľa proroctva. Zmienka o Francúzovi v texte piesne je pravdepodobne o Michelovi de Notredamovi, ktorý je známy skôr ako Nostradamus. Pieseň patrí medzi tie slabšie.
Steve Harris:
Adrian a Bruce vytvorili k piesni hlavný rif. Bruce potom prišiel s textom. Ja som prišiel so sekvenciou, ktorá nadväzuje na hlavný refrén. Je to moja ďalšia obľúbená pieseň a najvýbušnejšia je naživo.
The Trooper
The Trooper je asi jednou z najznámejších a najslávnejších piesní Iron Maiden popri Run To The Hills. Opisuje britskú kavalériu, ktorá bojuje proti ruskej armáde počas Krymskej vojny (1853-1856) pri Balaclave 25. októbra 1854. Táto udalosť bola opísaná v básni The Charge Of The Light Brigade, ktorej autorom je Lord Tennyson. Báseň bola jednou z najpopulárnejších vo viktoriánskom období. Sila a emócie robia tento majstrovský kus jednou z najlepších piesní klasického Iron Maiden a vôbec.
,br>Steve Harris:
The Trooper je založená na Krymskej vojne Britov proti Rusom. Úvod predstavuje pokus zachytiť cválajúce kone oddielu. Je to skutočne pôsobivá pieseň.
Still Life
Podľa Baelerona (webmaster The Iron Maiden Commentary) je toto najlepšia pieseň albumu a zároveň patrí k jeho najobľúbenejším piesňam Iron Maiden vôbec. Ja však s ním tento názor nezdieľam, v skutočnosti celý album Piece Of Mind pôsobí na mňa veľmi neutrálne, až na pár výnimiek. Pieseň je o človeku, ktorý je posadnutý duchom vo vode a napokon sa s ním spojí. Pravdepodobne je Still Life založená na krátkom príbehu Ramseya Campbella, hoci poznámky (credits) pri albume sa o tom nezmieňujú.
Steve Harris:
Základom tejto piesne je človek, ktorý je zobrazený ako magnet k vode. V jazere vidí tváre. Má z toho nočné mory a napokon skočí do vody aj so svojou ženou. Pieseň je veľmi dobrá pre hranie naživo, pretože je veľmi energická. Znovu sa tu prejavuje nálada, ktorú vytvára mohutný zvuk gitár. Adrian si zobral na starosti prvé sólo. Po tomto sóle nasleduje basová a bicia časť, ktorú mám ja osobne veľmi rád.
Quest For Fire
Táto pieseň je inšpirovaná rovnomenným filmom z roku 1981, ktorého režisérom bol Jean-Jacques Annaud. Príbeh je o prehistorickom človekovi, ktorý putuje po krajine a hľadá oheň, hoci potom neviem, prečo sa Iron Maiden v piesni zmieňujú o dinosauroch. Nespomínajú sa ani vo filme a hľadiac na evolučnú teóriu, ľudia a dinosaury nikdy nechodili po zemi spolu. Mnoho ľudí považuje túto pieseň za najhoršiu na albume, hoci mne sa veľmi páči – má totiž taký pochodový štýl. Iron Maiden ju nikdy nehrali naživo.
Sun And Steel
Táto pieseň je o legendárnom japonskom samurajovi Miyamotovi Musashim, ktorý bol pravdepodobne najväčším samurajom, ktorý kedy žil. Keď bol starší, napísal knihu Book Of Five Rings, ktorá podrobne rozoberá techniku bojovania mečom a o nej sa zmieňuje aj táto pieseň. Ako aj Quest For Fire ani Sun And Steel nebola nikdy hraná naživo.
Steve Harris:
Bruce k tejto piesni napísal text. Jeho základom je japonský samuraj, ktorý sa vypracuje až na vrchol svojej telesnej kondície, a potom chce ukončiť život štýlom hara-kiri. Myslím, že by to bola dobrá pieseň pre hranie naživo, hoci doteraz sme ju tak nehrali.
To Tame A Land
,br>To Tame A Land je ďalší Harrisov perfektný epos, podobne ako Phantom Of The Opera, Rime Of The Ancient Mariner a Alexander The Great. Je založená na novele Franka Herberta (1920-1986) Dune, jednej z najlepších sci-fi noviel. Dôvod, prečo pieseň nemá názov Dune, čo by mnoho ľudí očakávalo, vysvetlil na koncerte v Štokholme 5. júna 1983 Bruce Dickinson takto:
Ďalšia pieseň je o gentlemanovi, ktorý napísal sci-fi knihu Dune (...). Je to Američan, pán Frank Herbert, tento údajný gentleman, správne? A pán Herbert, je tak trochu hajzel, pretože... okrem iných vecí povedal, že keď my nazveme túto pieseň, ktorú sme napísali pre album, Dune, potom nám nedovolí vydať album, a postará sa aj o ďalšie podobné nepríjemnosti... Takže sme túto pieseň z nášho nového albumu premenovali a rozhodli sme sa dať jej názov To Tame A Land. Po hudobnej stránke je to brilantné majstrovské dielo, ktoré začína pomaly, potom sa dej prelomí do zdrvujúceho rytmu a skončí s dlhou inštrumentálnou časťou inšpirovanou známym klasickým dielom Asturias, ktorého autorom je španielsky skladateľ Isaak Albeniz (1860-1909). Perfektný koniec pre o nič menej skvelý album.
Steve Harris:
Toto je najlepšia pieseň, akú som kedy napísal. Bol som naozaj očarený Phantomom, ale teraz si myslím, že toto je skutočný vrchol.
Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary
Flight Of Icarus
Bonus: I've Got The Fire
Vydané: 11. apríl 1983
The Trooper
Bonus: Cross Eyed Mary
Vydané: 20. jún 1983
Iron Maiden Slovensko 2002 - 2015