Zostava: Steve Harris (bassgitara), Dave Murray (gitara), Bruce Dickinson (spev), Nicko McBrain (bicie), Adrian Smith (gitara)
Štúdio: Compas Point (Nassau)
Produkcia: Martin Birch
Vydané: 3. september 1984
Videoklipy: 2 Minutes To Midnight, Aces High
Celkový čas: 50:53
Pre inšpiráciu na štvrtom albume sa skupina vo svojej fantázii vydala až do ďalekého Egypta. Už honosný obal s pyramídou a so sfingou s Eddieho hlavou vzbudzoval rešpekt. Nakoniec sa "Powerslave" nestal koncepčným dielom. Album je oproti predošlému albumu oveľa rýchlejší a agresívnejší. Pesnička "Aces High" je zrejme jednou z najrýchlejších skladieb skupiny do dnešných dní. Hitovú "2 Minutes To Midnight" napísala už zohraná dvojka Smith/Dickinson. Bruce dostal na albume viac priestoru ako kedykoľvek predtým a výsledkom boli i jeho dve vlastné kompozície "Flash Of The Blade" a titulná "Powerslave" evokujúca prastarú atmosféru Egypta svojou mohutnosťou a ladením. Vyznamenal sa i Harris, ktorý svoje umenie v písaní dlhých a prepracovaných piesňových príbehov dovŕšil v záverečnej trinásťminútovej povesti "Rime Of The Ancient Mariner". Iron Maiden sa na "Powerslave" vrátili k náladám, ktoré rezonovali pri počúvaní "The Number Of The Beast", pričom by nevykrádali samých seba. Aktualizovaný booklet podáva 52 fotografií a na úplnom konci albumu nájdete videoklipy k piesňam "2 Minutes To Midnight" a "Aces High".
Aces High
Aces High pokračuje s tradíciou bojových piesní, ktorú začala pieseň Invaders a neskôr s ňou pokračovala pieseň The Trooper. Je to pohľad pilota bojového lietadla na obranu voči bombardovaniu počas vojny Battle Of Britain, prvej leteckej vojny, ktorá sa odohrávala niekedy medzi 10. júlom a 31. októbrom 1940 - teda jedná sa o časť 2. svetovej vojny. Je to ďalší perfektný úvod k albumu a refrén tejto piesne patrí k jedným z najlepších od Iron Maiden.
2 Minutes To Midnight
2 Minutes To Midnight je o deštrukčnej vojenskej politike a zobrazuje pohľad do morálky politikov, ktorí vyvolali vojnu. Názov piesne sa odvoláva na Hodiny súdneho dňa, ktoré sú najznámejším symbolom nukleárneho veku, a znázorňuje, ako blízko je ľudstvo na pokraji atómovej katastrofy (midnight = polnoc). Hodiny ukazujú 2 minúty do polnoci v septembri 1953, kedy Sovieti úspešne odpálili termonukleárnu bombu. Okrem perfektného textu má 2 Minutes To Midnight skvelý refrén a inštrumentálnu časť, čo ju celkovo robí jednou z najlepších a najznámejších piesní Iron Maiden.
Losfer Words (Big 'Orra)
Toto je v poradí štvrtá čisto inštrumentálna pieseň Iron Maiden a podľa môjho názoru je zo všetkých najslabšia, pretože je málo emocionálna. Pre toho, kto nie je veľmi zdatný v angličtine, názov znamená "loss for words" alebo jednoduchšie "don’t know what to say", čiže po slovensky "nemám slov". "Orra" zase môže byť "or a", čo môže byť zajakávanie, keď niekto nevie nájsť slová. Rovnako je možné, že "Orra" je fonetická výslovnosť slova "horror" v londýnskej angličtine.
Flash Of The Blade
Toto je šermiarska pieseň, nepochybne inšpirovaná Dickinsonovou záľubou v šermovaní. Text piesne sú v podstate pokyny pre začínajúceho šermiara, aby mohol pomstiť vraha svojej rodiny. Je to dobrá pieseň s pôsobivou melódiou, ale z istých príčin ju Iron Maiden nikdy nehrali naživo. Táto pieseň sa objavila aj na soundtracku filmu k Phenomena (známy je tiež pod názvom Creepers) z roku 1985, ktorého režisérom bol Dario Argento.
The Duellists
The Duellists je bojovou piesňou, ktorá bola inšpirovaná rovnomenným filmom Ridleyho Scotta z roku 1978. Samotný film je založený na novele Josepha Conrada (1857-1924) The Duel. Pojednáva o dlhoročnom spore dvoch francúzskych dôstojníkov počas napoleonského obdobia (cca 1800). Toto je ďalšia pieseň, ktorá nebola hrávaná na koncertoch, čo je škoda, pretože patrí k tým lepším. Prevládajú v nej silné emócie a celkom dobrá je aj jej inštrumentálna časť.
Back In The Village
Podobne ako jej predchodca, The Prisoner, aj táto pieseň je o britskej TV sérii The Prisoner. "The Village" (Dedina) je názov tajomného miesta, v ktorom sa odohráva príbeh. To miesto existuje aj v skutočnosti a volá sa Portmeirion (leží v severnom Walese). Pieseň má slušné gitarové sóla, ale trocha slabší text a Dickinson v refréne viac kričí ako spieva. Napriek tomu patrí táto pieseň medzi moje obľúbené z tohto albumu. V texte je jedna vec, ktorú možno málokto postrehol, keď Bruce spieva "...I see sixes all the way..." v pozadí počuť hlas hovoriaci "six six six" (666).
Powerslave
Powerslave predstavuje vyvrcholenie albumu. Je to pieseň o umierajúcom egyptskom faraónovi, ktorý lamentuje nad hranicou svojej sily. Egyptská mytológia a obraznosť vytvárajú perfektnú náladu pre album, ktorá už začína jeho obalom. Pieseň má isté prepojenie s piesňou albumu Piece Of Mind, Revelations, ale je dosť nejasné. Baeleronove (webmaster The Iron Maiden Commentary) osobné vysvetlenie je také, že Revelations je o narodení faraóna, zatiaľ čo Powerslave je o jeho smrti. Je to energická pieseň a obsahuje aj jednu z najlepších inštrumentálnych častí, ktorá začína pomalým a krásnym sólom a po ňom nasledujú brilantné gitarové sóla oddelené basovou časťou.
Rime Of The Ancient Mariner
Rime Of The Ancient Mariner je založená na známej básni Samuela Taylora Coleridgea z roku 1798 (prepísaná v roku 1817). S 13,5 minútami je to najdlhšia epická pieseň Iron Maiden. Taktiež aj báseň je dosť dlhá, pričom sa skladá zo siedmich častí. Hoci je text piesne perfektným sumárom príbehu, nemôže vyjadriť celú jeho hĺbku. Baeleron (webmaster The Iron Maiden Commentary) vrelo doporučuje prečítať si originálnu knižku. Celkovo patrí pieseň medzi najlepšie piesne Iron Maiden a je len ďalším dôkazom o veľkom Harrisovom talente. Takou špecialitkou tejto piesne sú zvuky škrípajúcej lode na mori počas tichej strednej časti. Po nej sa dej perfektne stupňuje, čo mi neraz spôsobilo zimomriavky hlavne pri počúvaní živej verzie z albumu Live After Death.
Rozbory piesní preložené zo stránky Iron Maiden Commentary
2 Minutes To Midnight
Bonus: Rainbow's Gold
Vydané: 6. august 1984
Aces High
Bonus: King Of Twilight
Vydané: 22. október 1984
Iron Maiden Slovensko 2002 - 2015